
Kalmar Nya igen!
Inte lika låga scorer som senast, men två gubbar under sitt hcp och den här dagen räckte det med 67 netto för att vinna. Fem av oss hade 72 eller bättre, så visst var det bra resultat.
Rekordlåga scorer på Kalmar Nya, för att vara så här tidigt på säsongen.
Fyra gubbar under sitt hcp vilket de fyra var väldigt nöjda med, men man ska inte tro att man vinner i det gänget när man går på 66 netto… Nöjdast av de alla var Robert som kom in på oslagbara 64 netto och 43 sköna poäng.
Årets premiär var väldigt känslosam, tankarna gick till Elmer hos oss alla. Att vi spelade med svart armbindel för att hedra honom var väldigt fint. Tack Kalle!
Vi spelade som vanligt på Ölands GK och vädret var fantastiskt trots att det var lite kallare än i Spanien.
Det var jämnt i toppen, Jens vann på bättre hcp över Kalle som även han gick på sitt hcp för dagen. Jocke blev trea och drog hem tre närmast hål, och gick upp som etta i pengaligan vilket gör att han är kung i baren.